Sosyal Medya Yönetimi

Sosyal Medya Yönetimi

Sosyal Medya Nedir?
Bizce, sosyal medya ile ilgili bilinmesi gereken en önemli nokta, medyanın artık geleneksel bir yanı olmadığıdır. Çünkü sosyal çok hızlı bir şekilde iletişim kurma biçimimizi değiştirdi. Facebook, Twitter, LinkedIn ve diğer tüm araçlar etkileşim ve network yaratma üzerine kurulu. Çift taraflı iletişim ile geleneksel medyanın size sunamadığı fırsatları yakalayabiliyor, markanıza bir karakter oluşturuyorsunuz. Tüm geleneksel mecralarda reklam hedef kitlenize dahil olmayan insanlara da gösterilirdi. İşte sosyal medya yönetimi ile sadece ürününüzle ilgilenen insanlarla iletişime geçmenize ve onlarla ilişki kurmanıza olanak sağlandı. Kısaca sosyal medya araçları reklam mecraları değil iletişim mecralardır.

Sosyal Medya İletişimi Nedir?
Yakın zamana kadar telefon, sms ya da e-posta yolu ile iletişim kurardık. Bugün hızlı mesajlaşma servisleri, mobil uygulamalar ya da video görüşmeler ve tabii ki internete bağlı olduğumuz sürece sosyal ağları kullanıyoruz. Bu değişimin tamamı iletişimi yeniden tanımlıyor. Sosyal medya yönetimini etkili iletişim kurabilmek adına onun kurallarını anlamamız ve uymamız gerekiyor.

Sosyal Medyanın Faydaları
Right-iconSosyal medya katılımcıdır: İnsanlar kendi içeriğini kendileri üretir. Yaş, dil, din, cinsiyet ayrımı yoktur.
Right-iconSosyal medya şeffaftır: Hangi bilginin kimler tarafından üretildiği ya da paylaşıldığı görülebilir.
Right-iconSosyal medya ulaşılabilirdir: İnternet bağlantısı olan herkes, kolaylıkla sosyal medyayı takip edebilir.

Sosyal Medya Pazarlama İşletmenize Nasıl Fayda Sağlar?
İnternet sayesinde artık tüketiciler hiç olmadıkları aktif ve güçlüler. Markalar hakkında fikirlerini paylaşıyorlar, iyi ya da kötü deneyimlerini Twitter’da, Facebook’ta ya da bloglarda anlatıyorlar. Eğer markanız sosyal medyada yer almıyorsa tüm bu deneyimden yoksun olacaksınız. Hakkınızda konuşulanları kaçıracaksınız ve rakiplerinizin bir adım daha öne geçmesine izin vermiş olacaksınız.
Çünkü sosyal medya büyüyor. Her geçen gün binlerce insan binlerce farklı konuda fikrini belirtmek için sosyal ağlarda hesap açıyor. Ama gözler hala sizi arıyor.

Kaynak: https://www.beycon.com.tr/sosyal-medya-yonetimi.html

Share this post

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

four + twenty =